fbpx
WARSZAWA, UL. CZARNIECKIEGO 63A / Tel: +48 22 468 83 76

Martisor – degustacja win czerwonych (Mołdawia)

degustacja warszawa

W sobotę w naszej winiarni na Żoliborzu odbyła się degustacja czerwonych win z Mołdawii z okazji święta Martisor (Mercyszor). W pierwszej kolejności warto trochę przybliżyć państwo to święto.

Martisor jest obchodzony w Mołdawii i Rumunii 1 marca każdego roku. Jest to pierwszy dzień wiosny, podczas którego wszyscy wręczają sobie biało-czerwone wstążki w znak przyjaźni lub miłości. Życzą sobie nawzajem pomyślności i powodzenia w nowym roku. Martisor nosi się przypięte na piersi aż do 31 marca, i ostatniego dna, zgodnie z tradycją, Martisor przypina się do gałązki drzewa owocowego i pomyśleć o jakimś życzeniu, które z pewnością się spełni.

Aby uczcić ten radosny moment przyjścia wiosny, postanowiliśmy spotkać się na kolejnej degustacji wina w naszej winiarni na Żoliborzu. Do naszej dyspozycji było 5 czerwonych win z Mołdawii. Wszystkie degustowane wina pochodziły z południa Mołdawii. Warunki klimatyczne tego regionu, położenie ( zaledwie 60 km od Morza Czarnego) sprawiają, że wina są słodkie. Z dużą ilością nut owocowych. Ale przejrzyjmy się każdej butelce z bliska.

Dor Rara Neagra – Cabernet Sauvignon

Winiarnia Bostavan to prężnie rozwijająca się winiarni-córka słynnego producenta Purcari. Pierwsza winnica została założona w 2002 roku przez znanego mołdawskie winemakera Victora Bostan. Producent posiada 850 ha winnic w regionach Codru i południowym Valul lui Traian. Ale przejdźmy do wina. Wino o bardzo intensywnym purpurowym kolorze, z odcieniem owocu granatu. Jest gęste, ale klarowne, soczyste.  W smaku jest zrównoważone, jest utrzymany dobry balans między kwasowością i taninami. W smaku dominuje wiśnia, fiołki. Przy czym ciało jest dość muskularne. To również bardzo ciekawe zjawisko w mołdawskim winiarstwie, które utrzymuje się już  jakiś czas, kiedy winiarze łączą lokalny szczep endemiczny z jakimś szczepem światowym . Np. francuski Cabernet Sauvignon, argentyński  Malbec, włoskie Montepulciano.

Pascani Merlot

Pascani to producent wysokojakościowych win mołdawskich z regionu Valul lui Traian. Miejscowość Pascani znajduje się przy granicy z Rumunią, w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego.  W kolorze wino jest żywe, bardzo soczyste, purpurowe i klarowne. Nos jest długi, w którym dominują kwiaty,świeże czereśnie. Zdecydowanie jest to wino które zabiera nas w ciepłe słoneczne lato, pachnące dojrzałymi owocami.  W ustach wyczuwalne są dość intensywne taniny, ale jednocześnie owocowa kwasowość jest utrzymana na właściwym poziomie.

Pascani Cabernet Sauvignon Merlot

Kolejne wino od producenta win Pascani. Tym razem bardzo klasyczne połączenie dwóch szczepów – Merlot i Cabernet Sauvignon. Wino to dojrzewa 12 miesięcy w drewnianych beczkach. Wino o aromacie konfitury z owoców leśnych, z odrobiną ciemnej czekolady, czerwonych pikantnych przypraw.

Equinox Trei Crai

Equinox to projekt chyba dzisiaj najbardziej znanego winemakera Mołdawii – Constantin Stratan. . Na degustacji próbowaliśmy jego „Trzech królow” – merlot 60%, cabernet sauvignon 20%, malbec 20%. Wino bardzo wyraziste, ma przyjemną „dzikość”, pozytywnie rozumiane nieokrzesanie. Jest drewno, dzika wiśnia, pestki, dużo ziół, ziemi, żołędzi, pieczonych kasztanów. Pomimo spędzenia w dębowych beczkach 2 lata, wino nie straciło swojej owocowej zadziorności. Jest bardzo dużo owocu Wybrzmiewa bardzo naturalnie i zdrowo. Ma lekki osad, jest treściwe i kwasowe.

Purcari Freedom Blend

Purcari to najsłynniejsza winnice w Mołdawii, produkująca wysokojakościowe wina. Również w tej winnicy zawitała wspomniana już moda na łączenie szczepów endemicznych ze szczepami światowymi. W tym przypadku mamy mołdawski lokalny szczep Rara Neagra, gruzińskie Saperavi i ukraińskie Bastardo.  Bardzo umiejętne połączenie szczepów i zbalansowanie smaków. W winie dominują aromaty wanilii, czekolady, w ustach bardzo ładnie rozpuszczające się taniny,  z odrobiną nut czarnej porzeczki.

0 Comments

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*